"Λύγισε" στην παράταση ο ΑΣΚ από τον Ηρακλή!

arvithas

ilios

Τον ισχυρό Ηρακλή υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου (14/10) στο Κλειστό της πόλης ο ΑΣ Καρδίτσας για την 2η αγωνιστική της Α2.

Οι "κυανόλευκοι" στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι τους στη νέα κατηγορία, μετά από μια μάχη υψηλού επιπέδου, γνώρισαν την ήττα στην παράταση (86-86 κ.δ.) με σκορ 96-100, από το φαβορί για την άνοδο.

Η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου, πραγματοποίηση αρκετά καλή εμφάνιση φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη.

Τελικά, η εμπειρία του αντιπάλου έπαιξε τον ρόλο της στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Ο ΑΣΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο στο +6 (41-35) και την 3η περίοδο στο +9 (64-55).

Ο "Γηραιός" όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο και πιο κρίσιμο 10λεπτο οδήγησε το ματς στην παράταση (86-86).

Εκεί όντας πιο έμπειρος και φρέσκος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με σκορ 96-100.

Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στις (20/9) για το Κύπελλο Ελλάδος, όταν ο "Γηραιός" πήρε τη νίκη - πρόκριση στα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-35, 64-55, 86-86, παρ. 96-100.

ΑΣ Καρδίτσας (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 18, Ψαρόπουλος 5 (1), Τεπετίδης 6 (1), Μαυρογιαννης 11, Παππάς, Αμπαράς 21 (5), Καμαριώτης 6, Τριχόπουλος 12 (2), Θέος 17 (1).

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 17 (3), Τότσιος 14 (3), Παπαδιονυσίου 2, Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 9, Γκαγκαλούδης 17, Κακαρούδης 9 (2), Μπούμπαλο 30, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης.

Διαιτητές: Παντελίδης- Ταρενίδης- Εύφραιμίδης.