ΑΣ Καρδίτσας

Ολοένα και πιο κοντά στο όνειρο ο ΑΣΚ!

arvithas

ilios

Ακόμη μια εντός έδρας νίκη πέτυχε στο... κάστρο του ο ΑΣΚ, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον πάντα υπολογίσιμο Ερμή Λαγκαδά.

Οι "κυανόλευκοι" με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Θεσσαλονικείς τους οποίους νίκησαν με σκορ 73-55 για την 19η αγωνιστική του Βορρά της Β' Εθνικής.

Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη στην έδρα της σπάει... σίδερα και πλέον μπορεί να σκέφτεται και την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

Με τις μέχρι τώρα επιδόσεις του ΑΣΚ μπορεί να σκέφτεται πολύ σοβαρά το όνειρο της ανόδου.

Η Καρδιτσιώτικη ομάδα ξεκίνησε ταπεινά και με χαμηλούς τόνους και πραγματικά αυτά που έχει πετύχει μέχρι τώρα είναι εκπληκτικά.

Αν συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό δεν έχει να φοβηθεί τίποτε και κανέναν, ενώ επιπλέον στόχος μπορεί να είναι το αήττητο της έδρας σε ολόκληρη τη σεζόν.

Στα καθαρά αγωνιστικά, ο ΑΣΚ κατάφερε από το πρώτο 10λεπτο να πάρει διαφορά 9 πόντων κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (35-24).

Με εξαιρετική άμυνα σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι έφτασε τη διαφορά στο +19 (57-38) στην 3η περίοδο για να ολοκληρώσει τη νίκη του με σκορ 73-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-24, 57-38, 73-55.

ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 4, Κουρέπης, Πανταζής 8, Λάκκας 5 (1), Μαυρογιάννης 7 (1), Παππάς Κ. 2, Πάσσας, Καμαριώτης 13 (3), Παπαδόπουλος 21, Τριχόπουλος 11 (3), Θέος 2, Παππάς Γ.

Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 10, Ράπι, Γκαμούρας 13, Μάρουσιτς 7 (1), Mήνου 3 (1), Σπουργίτης, Νώτης, Πυλκούδης 9, Καμπέρης, Αβοκάτος, Μέλλιος, Ελευθεριάδης 9, Καντάρκος 4.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ταρενίδης.