Πέρασε... σαν σίφουνας από τον Πολύγυρο ο ΑΣΚ!

arvithas

ilios

Στον Πολύγυρο αγωνίστηκε το απόγευμα της Κυριακής ο ΑΣΚ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Βορρά.

Οι "κυανόλευκοι" με μια εντυπωσιακή εμφάνιση δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους τους οποίους συνέτριψαν με το εμφατικό 54-81.

Η ομάδα του Κώστα Ρoυμελιώτη πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο (7-29 επιμέρους σκορ) "σφράγισε" τη νίκη μέσα στον Πολύγυρο.

Με μια κακή πααρένθεση την πρώτη περίοδο ο ΑΣΚ παίζοντας πιεστική άμυνα έφτασε πολύ εύκολα στο τελικό 57-81.

Πλέον, η ομάδα της Καρδίτσας θα πάρει ανάσες στις εορτές του Πάσχα και θα επιστρέψει με το σούπερ ντέρμπι που θα κρίνει την άνοδο με τον Ερμή Αγιάς στο κλειστό της πόλης στις 30 Απριλίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 29-48, 43-63, 57-81.

Πολύγυρος (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης 6, Πετρίδης 14 (1), Παπασαραφιανός 9 (3), Βούλγαρης 8 (2), Χρηστίδης, Νησιώτης 9 (1), Νούκαρης 6 (1), Ακριτίδης 5.

ΑΣ Καρδίτσας (Ρουμελιώτης): Σκορδάς 2, Κουρέπης, Ζωιτσάκος, Λάκκας 13 (1), Μαυρογιάννης 18 (1), Παππάς Κ., Πάσσας 3 (1), Καμαριώτης 16 (2), Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος 17 (2), Παππάς Γ. 7 (1).

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Σιμητόπουλος