7
8
9

Συνεχίζει ο Ήφαιστος το εντυπωσιακό του ξεκίνημα στην Α1 ΕΣΚΑΘ, αφού νικώντας στη Λάρισα τον τοπικό Αστέρα, έκανε το 4Χ4.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό 2ο δεκάλεπτο που ουσιαστικά της χάρισε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλτο βρέθηκαν να χάνουν με 11-9 έχοντας αρκετές χαμένες επιθέσεις.

Όμως στο 2ο με μπροστάρη τον Ψυχογιό, ο οποίος είχε τρία σερί εύχστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 ο Ήφαιστος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο +15, (20-35).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σπύρου Παππά δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα με τους Λαρισαίους να μαζεύουν απλώς στους 11 πόντους τη διαφορά (38-49).

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο κρίσιμη, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τελικά να μειώνουν στο 38' στους 2 πόντους τη διαφορά δίνοντας άλλο τόνο στο παιχνίδι.

Στην δύσκολη όμως αυτή στιγμή μίλησε... η εμπειρία του Κώστα Τσέλιου, ο οποίος με 5 προσωπικούς πόντους (τρίποντο - δίποντο) "καθάρισε" το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 57-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-9, 20-35, 38-49, 57-64.