Μπάσκετ

katevas 2024 1139X350

"Λύγισε" στο φινάλε ο Ήφαιστος!

Την ήττα στο τοπικό ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ, γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής (4/12) ο Ήφαιστος μέσα στους Σοφάδες.

Οι "κιτρινόμαυροι" πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση όμως στο τέλος κατάφεραν να χάσουν και με μάλιστα με διαφορά πραγματοποιώντας κακό φινάλε.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Ήφαιστος προηγήθηκε με +11 (13-24) για να το γυρίσουν σε 34-33 οι γηπεδούχοι με το φινάλε του ημιχρόνου, αφού η ομάδα της Καρδίτσας πλήρωσε αστοχία και λάθος επιλογές στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε ισορροπία με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 48-48.

Στο 4ο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος πήρε νωρίς προβάδισμα με 48-54 και στα υπόλοιπα 8' μέχρι τη λήξη σκόραρε μόλις 2 πόντους με τις βολές του Μπράχου για γνωρίσει μοιραία την ήττα με σκορ 64-56.

Τα δεκαλεπτα: 19-24, 34-33, 48-48, 64-56.