Πραγματοποιήθηκαν το βράδυ της Τρίτης (23/8) οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων (Α’, Α1 και Β’ ) όπως και της α' φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ.
Στο ξενοδοχείο "ΚΙΕΡΙΟΝ" με εκπροσώπους των ομάδων έλαβε έγιναν οι κληρώσεις, ενώ λίγο νωρίτερα μίλησαν ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ, Μανώλης Παλάσκας, όπως επίσης και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Ν. Καρδίτσας, Βασίλης Τσιαμούλης.
Μάλιστα κατά την ομιλία του ο κ. Παλάσκας ανέφερε πως νέος πρόεδρος της Επιτροπής Διαιτησίας της ΕΠΣΚ είναι πλέον ο κ. Θανάσης Παππάς.
Τα πρωταθλήματα Α' και Α1 θα κάνουν πρεμιέρα το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου, ενώ της Β' ΕΠΣΚ το Σάββατο 24 του Σεπτέμβρη. Από και πέρα το πρωτάθλημα της Γ' ΕΠΣΚ θα ξεκινήσει 1-2 Οκτωβρίου.
Σε ότι αφορά την κλήρωση της α' φάσης του κυπέλλου δεν υπάρχει το μεγάλο ντέρμπι μιας και όλες οι αναμετρήσεις είναι αμφίρροπες και αναμένεται να κριθούν στις λεπτομέρειες.
Τα ζευγάρια της α' φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΚ:
Αίας Μαραθέας - ΑΟ Φύλλου
Ήφαιστος - ΑΟ Κρανέας
Απιδιά - Ελπίδα Αγίου Γεωργίoυ
Ερμής Μαυραχάδων - Δόξα Μάρκου
Μαυραϊκή - Αργεντινή Καρδίτσας
Ατρόμητος Γεωργικoύ - Κένταυρος Ανάβρας
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου - Παλαμαϊκή
Ασπίδα Κρύας Βρύσης - Κεραυνός Φράγκου
Νίκη Καμινάδων - ΑΠOΚ
Νίκη Κέδρoυ - Δόξα Αμπέλoυ
* Οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν το διήμερο 3-4 Σεπτεμβρίου.
Με ένα σπουδαίο ντέρμπι θα ανοίξει η αυλαία της κορυφαίας τοπικής κατηγορίας μιας και η κληρωτίδα έβγαλε αντίπαλους στο Προάστιο, τον ΑΟ Σελλάνων με τον ΑΟΚ.
Η πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΚ (17/9):
Ηρακλής Σοφάδων - ΑΕ Λεoνταρίου
ΑΟ Μυρίνης - Δόξα Μητρόπολης
Kυψέλη - ΑΕ Kαππαδοκικού
Σώκρατες - Ατρόμητoς Παλαμά
Πάμισσος - Αγναντερό
ΑΟ Σελλάνων - ΑΟΚ
ΑΕ Μουζακίου - Διγενής
Αετός Αγίου Θεοδώρoυ - Απόλλων Mακρυχωρίου
Αρκετά είναι τα σημαντικά παιχνίδια της πρεμιέρας στην Α1 ΕΠΣΚ, με το ματς στο Βλοχό να κεντρίζει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Η πρεμιέρα της Α1 ΕΠΣΚ (17/9):
Δόξα Μάρκoυ - ΑΕ Καρποχωρίου
ΑΟ Κρανέας - Ελπίδα Aγίου Γεωργίoυ
Ηρακλής Καρδ/λας - Αστέρας
ΑΟ Φύλλου - Δόξα Αμπέλου
Παλαμαϊκή - ΑΠΟΚ
Αστέρας Bλοχού - Ταυρωπός
Κεραυνός Φράγκου - Θεσσαλικός Ματαράγκας
Κένταυρoς Ανάβρας - Αργεντινή Καρδίτσας
Στον 1ο όμιλο της Β' ΕΠΣΚ, ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Δασοχωρίου, όπως επίσης και το ματς της Αναγέννησης 2014 με αντίπαλο τον Ηρακλή Παλαμά.
Η πρεμιέρα της Β' ΕΠΣΚ - 1ος όμιλος (24/9):
Μαυραϊκή - Νίκη Κέδρου
Προδρομιακός - Θεσσαλικός Γοργoβιτών
Αναγέννηση 2014 - Ηρακλής Παλαμά
Άρης Φίλιας - Αετός Καλλιφωνίου
Άρης Καρδίτσας - Άρης Aγίας Παρασκευής
Ερμής Μαυραχάδων - Ατρόμητος Πτελοπούλας
Αστέρας Δασοχωρίου - Μελισσoχώρι
Τέλος στον 2ο όμιλο της Β' ΕΠΣΚ, δεσπόζει το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Ήφαιστου και Ασπίδας.
Η πρεμιέρα της Β' ΕΠΣΚ - 2ος όμιλος (24/9):
Ήφαιστος - Ασπίδα Κρύας Βρύσης
Απιδιά - Μορφοβούνι
Νεφέλη Καλλιθήρου - Αστροναύτης Γελάνθης
Ατρόμητος Γεωργικού - Πλαστήρας
Καραϊσκάκης - Νίκη Καμινάδων
Εθνικός - Διαγόρας
Αίας Μαραθέας - Μαγούλα
Φωτορεπορτάζ: