Europa League

Η ΑΕΚ στο... δρόμο της Μίλαν!

Το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, Μίλαν, την μικρομεσαία Αούστρια και τη... γνωστή Ριέκα καλείται να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον 4ο όμιλο του Europa League, μετά την κλήρωση της Παρασκευής (25/8).

Αρκετές ελπίδες πρόκρισης για την Ένωση, καθώς αν εξαιρέσει κανείς τη Μίλαν, οι υπόλοιπες ομάδες θα παλέψουν στα ίδια για το άλλο εισιτήριο.

Αναλυτικά οι όμιλοι του Europa League 2017-18:

Group A

1. Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
2. Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
3. Αστάνα (Καζακστάν)
4. Σλάβια (Τσεχία)

Group B

1. Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)
2. Γιανγκ Μπόις (Ελβετία)
3. Παρτίζαν (Σερβία)
4. Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

Group C

1. Μπράγκα (Πορτογαλία)
2. Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
3. Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
4. Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

Group D

1. Μίλαν (Ιταλία)
2. Αούστρια (Αυστρία)
3. Ριέκα (Κροατία)
4. ΑΕΚ (Ελλάδα)

Group E

1. Λιόν (Γαλλία)
2. Έβερτον (Αγγλία)
3. Αταλάντα (Ιταλία)
4. Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Group F

1. Κοπεγχάγη (Δανία)
2. Λοκομοτίβ (Ρωσία)
3. Σέριφ (Μολδαβία)
4. Ζίλινα (Τσεχία)

Group G

1. Πλζεν (Τσεχία)
2. Στεάουα (Ρουμανία)
3. Χαποέλ Μπερ Σερβά (Ισραήλ)
4. Λουγκάνο (Ελβετία)

Group H

1. Άρσεναλ (Αγγλία)
2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία)
3. Κολωνία (Γερμανία)
4. Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Group I

1. Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)
2. Μαρσέιγ (Γαλλία)
3. Γκιμαράες (Πορτογαλία)
4. Κόνιασπορ (Τουρκία)

Group G

1. Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
2. Χέρτα (Γερμανία)
3. Ζάρια (Ουκρανία)
4. Έστερσουντ (Σουηδία)

Group K

1. Λάτσιο (Ιταλία)
2. Νις (Γαλλία)
3. Ζούλτε Βάρεχεμ (Βέλγιο)
4. Φιτέσε (Ολλανδία)

Group L

1. Ζενίτ (Ρωσία)
2. Ρεάλ Σοθιεδάδ (Ισπανία)
3. Ρόσεμποργκ (Νορβηγία)
4. Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)

Οι ημερομηνίες των αγώνων

1η αγωνιστική: 14 Σεπτεμβρίου

2η αγωνιστική: 28 Σεπτεμβρίου

3η αγωνιστική: 19 Οκτωβρίου

4η αγωνιστική: 2 Νοεμβρίου

5η αγωνιστική: 23 Νοεμβρίου

6η αγωνιστική: 7 Δεκεμβρίου

* Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι των ομίλων στη φάση των 32, όπου θα προστεθούν οι οκτώ τρίτοι των ομίλων του Champions League.

 

SHARE:  

   Δείτε ακόμα...

7469704871ad banner