7
8
9

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Ήφαιστος Καρδίτσας μέσα στο 2016.

Επικράτησε στο κλειστό της πόλης μας του Κρόνου Τρικάλων με 70-53. Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά για τον Ήφαιστο ο οποίος παρόλο που οι παίκτες του έκαναν πολλά λάθη κατάφερε να πάει με διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του ήφαιστου μπήκαν δυνατά και περιορίζοντας τα λάθη τους εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες χαλάρωσαν λίγο με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους 7 πόντους 4 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ένα τάϊ μάουτ του κόουτς Τσέλιου ήταν αρκετό για να αφυπνιστούν οι παίκτες και να φτάσουμε στο τελικό 70-53.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-27, 57-37, 70-53.

Ήφαιστος Καρδίτσας(Τσέλιος): Μπράχος 19(1), Νότος 9(1), Θώδης 7, Μπανιός 16(2), Τσιγγενόπουλος 9(1), Μπραϊμιώτης 4, Γ.Παππάς 4, Κουτζούχας 2,Ασημακόπουλος, Μπαταβάνης.