Δεύτερος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ο Σάλτης!

stathis2
froutogeuseis
28
tantos_rizos

Στις Σέρρες πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα μας πέρασε το 65ο Σχολικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων. Σ΄ αυτούς τους αγώνες ο αθλητής του Φωκιανού και μαθητής του 5ου Λυκείου Καρδίτσας Παναγιώτης Σάλτης αναδείχθηκε δεύτερος Πανελληνιονίκης στα 10.000μ βάδην.

Κατάφερε να πραγματοποιήσει ατομικό ρεκόρ με 50΄.37΄΄.83 βελτιώνοντας την ατομική του επίδοση που ήταν 52΄.04΄΄.00 από τον προηγούμενο διεθνή αγώνα που συμμετείχε στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας. Να αναφέρουμε και το γεγονός ότι ήταν ο μικρότερος ηλικιακά μαθητής - αθλητής ( Α΄ Λυκείου ) που έλαβε μέρος στους αγώνες.

Το πανελλήνιο μετάλλιο που κατέκτησε ήταν και το μοναδικό που κέρδισε ο Νομός μας από αυτήν την σπουδαίο διοργάνωση, κατακτήθηκε από αθλητή που γυμνάζεται στον Φωκιανό, δείχνοντας για ακόμη μια φορά ότι το βάδην είναι το αγώνισμα που αναδεικνύει, αναπτύσσει και προβάλει την πόλη μας.

Ο επόμενος μεγάλος στόχος του, που είναι πολύ εφικτός, να επιτύχει το όριο για το Ευρωπαϊκό της κατηγορίας του στα 5.000μ βάδην.

Για την ιστορία τα τρία πρώτα πανελλήνια μετάλλια κατέκτησαν οι Μπαρδάκης Ελισσαίος με 46΄.48΄΄.59 (Γ΄ Λυκείου) από την Πάτρα και Μαρτός Νικόλαος με από την Βέροια με 51΄.37΄΄.71 , πόλεις που αναπτύσσουν το βάδην της Ελλάδας.

Ο πρόεδρος Σπύρος Λάππας , το Δ.Σ και οι προπονητές του Φωκιανού εκφράζουν τα συγχαρητήρια στον αθλητή Σάλτη Παναγιώτη.