korokidas e n
dimiourgia
54
kaminioti

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία, καθώς επικράτησε 3-2 της Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι (ήττα με 1-0 κ.δ. και παράταση) και πέρασε στους "4" του Conference League.

Ήρωας ο Τζολάκης που απέκρουσε τρία πέναλτι. Η Άστον Βίλα αντίπαλος των "ερυθρόλευκων" στα ημιτελικά.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός περνά στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός στα ημιτελικά του Europa Conference League θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα σε δύο ιστορικά παιχνίδια (το πρώτο τη Μεγάλη Πέμπτη 2 Μαΐου και το δεύτερο στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" στις 9 του Μαΐου).

Η τουρκική ομάδα επικράτησε 1-0 στην κανονική διάρκεια με το γκολ του Καχβετσί στο 11' (3-3 συνολικό σκορ), το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται στα πέναλτι.