Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΣΚ στο "Ιβανόφειο"!

arvithas

ilios

Μια πολύ δύσκολη έξοδο είχε στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α2 ο ΑΣΚ, καθώς αντιμετώπισε τον ισχυρό Ηρακλή στο "Ιβανώφειο".

Ο Καρδιτσιώτικος σύλλογος μετά από σκληρή μάχη, "λύγισε" στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 87-77.

Η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου κοίταξε στα μάτια το μεγάλο όνομα της κατηγορίας και μάλιστα μέσα στο σπίτι του.

Ο ΑΣΚ ήταν ανταγωνιστικός σχεδόν σε όλο το ματς, ενώ κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο έχοντας το προβάδισμα (64-65).

Η εμπειρία του Ηρακλή στο 4ο κρίσιμο και τελευταίο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την επιθετική ασχοχία κόστισαν την ήττα για τον ΑΣΚ.

Παρ΄ όλα αυτή οι "κυανόλευκοι" έδειξαν για ακόμη μια φορά πως αδικούνται από την βαθμολογική τους θέση.

Πολύ σημαντικό πλέον το ματς της επόμενης (18ης) αγωνιστικής για τον ΑΣΚ, με αντίπαλο το Μαρούσι στο Κλειστό της Καρδίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-41, 64-65, 87-77.

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 10, Αθανασούλας 12 (2), Τότσιος 12, Παπαδιονυσίου 3 (1), Δεληγεώργης 2, Χαριτόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 9 (1), Κακαρούδης 24 (2), Γεωργάκης 2, Γιαννακίδης, Καλαϊτζίδης

ΑΣ Καρδίτσας (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 23, Λεπενιώτης 4 (1), Νάκης, Τεπετίδης, Μαυρογιάννης 8, Παππάς, Αμπαράς 16 (2), Καμαριώτης 8, Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος 13 (1), Κουρέπης.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Τσιαπλής - Ταρενίδης.