arvithas

ilios

Μια σπουδαία αναμέτρηση έδωσε το απόγευμα της Τετάρτης (20/9) ο ΑΣΚ, φιλοξενώντας στο κλειστό της πόλης τον ισχυρό Ηρακλή.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της α' φάσης του Κυπέλλου.

Οι "κυανόλευκοι" πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση "λύγισαν" στο φινάλε από τον... έμπειρο Ηράκλη, ο οποίος νίκησε με 78-82.

Η ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου ξεκίνησε αρκετά καλά φτάνοντας στο πρώτο 5λεπτο τη διαφορά ακόμη και στο +9 (18-9). Στη συνέχεια όμως ο Ηρακλής με ένα σερί (10-1) έφερε με τη λήξη της πρώτης περιόδου το ματς στα ίσια (19-19).

Στο δεύτερο 10λεπτο το παιχνίδι ήταν σφιχτό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τον ΑΣΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο -2 (35-37).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν όπως και στο πρώτο. Το ματς ήταν κλειστό και πήγαινε καλάθι - καλάθι. Ο ΑΣΚ κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με δύο πόντους μπροστά στο σκορ (58-56).

Στην 4η καθοριστική περίοδο ο ΑΣΚ μπήκε δυνατά και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμη και στο +10 (69-59) περίπου 7' πριν τη λήξη του αγώνα.

Από κει και έπειτα μίλησε η εμπειρία της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή, καθώς με μεγάλα καλάθια πλησίασε στο καλάθι τον ΑΣΚ 3' λεπτά πριν το φινάλε για να πάρει τελικά τη νίκη με σκορ 78-82.

Παρά την ήττα πάντως, οι πάικτες του Λευτέρη Καλογήρου κέρδισαν με το σπαθί τους το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-37, 58-56, 78-82.

ΑΣ Καρδίτσας (Λευτέρης Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 27, Ψαρόπουλος 12 (1), Μαυρογιάννης 11, Αμπαράς 8 (2), Καμαριώτης 3 (1), Τριχόπουλος 9 (3), Θέος 2, Κουρέπης 6.

Ηρακλής (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17 (2), Αθανασούλας 2, Τότσιος 7, Παπαδιονυσίου 2, Γκαγκαλούδης 24(3), Κακαρούδης 12 (1), Γιαννακίδης 4 (1), Μπούμπαλο 8, Καλαϊτζίδης 8 (2).

Διαιτητές: Παφίλης, Ταρενίδης Στ., Τσιαπλής (Τέγα)