6
7
8
9

Με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις του μπήκε ο Ήφαιστος, ο οποίος νίκησε με σκορ 72-65 στο Καρδιτσιώτικο ντέρμπι κυπέλλου τον ΓΣ Σοφάδων.

Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μπορεί το ματς να ήταν επίσημο ωστόσο οι δύο ομάδες το είδαν πιο πολύ σαν ένα δυνατό τεστ προετοιμασίας ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Πάντως οι παίκτες του Σπύρου Παππά έδειξαν χαρακτήρα παίρνοντας έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Μάλιστα από τους "κιτρινόμαυρους" απουσίασε ο Ναούμ, ενώ η διοίκηση αναμένεται να ανακοινώσει ακόμη δύο προσθήκες με τις οποίες θα κλείσει το ρόστερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 28-29, 49-47, 72-65.

Σύνθεση:

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπύρος Παππάς): Μπαταβάνης 2, Νότος 12(2), Μπράχος 27, Ψυχογιός 2, Τσιγγενόπουλος 11(1), Σφακιανός 6, Φαλιάκης 4, Κοβάτσεβ 8(2).