7
8
9

Πολύ σημαντική νίκη για τον Ήφαιστο μέσα στη Λάρισα απέναντι στον Αστέρα.

Η αλλαγή προπονητή μέσα στην εβδομάδα επέδρασε θετικά στην ψυχολογία των παικτών και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη νίκη μέσα στη Λάρισα επί ενός αξιόλογου αντιπάλου.

Όσον αφορά το παιχνίδι οι παίκτες και των δυο ομάδων ήταν νευρικοί και άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να υπάρχουν εναλλαγές στο σκορ για το 29-24 του ημιχρόνου.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Αστέρας με 2 τρίποντα ξέφυγε με 11 πόντους με αποτέλεσμα ο κόουτς Παππάς να πάρει τάϊ μάουτ.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ήφαιστου παίζοντας δυνατή άμυνα και βάζοντας κρίσιμα καλάθια με τους Νότο και Μπράχο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάει προηγούμενος στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Εκεί οι παίκτες του Ήφαιστου δεν έχασαν καμιά φορά το προβάδισμα και με τρίποντο του Νότου 29 δευτερολέπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού να σφραγίσουν τη νίκη για το τελικό 57-63.

Επόμενος αντίπαλος ο Ολυμπιακός Καρδίτσας το επόμενο σάββατο στις 16:00, σε ένα τοπικό ντέρμπι που θα συγκεντρώσει τα βλέμματα πολλών φιλάθλων του μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 29-24, 40-42, 57-63.

Συνθέσεις:

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπύρος Παππάς): Μπανιός 7(1), Νότος 20(3), Τσιιγγενόπουλος 12, Μπραϊμιώτης 4, Μπράχος 19(3), Θώδης 1, Μπαταβάνης, Γ. Παππάς, Ασημακόπουλος.